siber guvenlik

Hot Spot Çözümleri

 

Hot Spot Nedir ?

Hotspot İnternet Kayıt Sistemi Loglama , işletmenize gelen misafirin bilgilerini kayıt altına alarak internet erişimi sağlayan bir arayüzdür.

Kanun 5651 Nedir ?

5651 sayılı kanun, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanundur. Özellikle işletmelere uygulanması devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

Bu kanun uyarınca Oteller, Restaurantlar, Alışveriş Merkezleri, Kafeler, Internet Kafeler, Üniversiteler, KOBİ’ler, fabrikalar gibi interneti kablolu ya da kablosuz kullanıma sunan tüm işletmeler yani internet toplu kullanım sağlayıcılar,

  • Kendi iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP adreslerini kullanan bilgisayarların MAC adresini gösteren bilgileri elektronik ortamda sistemlerine kaydetmekle yükümlüdür .
  • Bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve oluşan verilerin dosya bütünlük değerlerini zaman damgası (hash) ile birlikte günlük olarak bir yıl süre ile saklamak ve gizliliğini temin etmekle yükümlüdür.
  • İnterneti işletmesinde dağıtan her işletmeciden, hukuki durumlarda Hotspot İnternet Kayıt Sistemi Loglama istenmektedir. Bilginin düzgün verilememesi durumunda işletme sahibi de suçlu sayılmaktadır.
HOTSPOT SİSTEMİ İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Misafirinize izin vermiş olduğunuz internetin bir hotspot yazılımı ile bilgileri kayıt altına alınması gerekiyor. Alınan bu kayıtların, işletmeler yasalar gereği 1 sene saklama zorunluluğu bulunmakta. İlgili 5651 yasasını burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kendi Geliştirdiğimiz Yazılım Sayesinde Bunların Hepsini Yapabilirsiniz.

  • İsterseniz facebook, instagram, otel oda no, sms, kimlik numarası ile internet erişimini misafirlerinize verebilirsiniz.
  • Farklı dil seçenekleri kullanabilirsiniz. Türkçe İngilizce Almanca Fransızca dil seçenekleri mevcuttur.
  • Oteliniz ya da işletmeniz hakkında anket yapabilir misafirlerinizin memnuniyet ölçümlerini yapabilirsiniz.
  • Ana ekranda kampanyalarınızdan ya da reklamlarınızdan bahsedebilir, ana ekranda kendi logonuz ve resminizi yayınlayabilirisiniz.
  • 5651 Yasalara uygun misafirlerinizin kayıtlarını saklayabilirsiniz.
  • İnternetinizi isterseniz ücretli bir şekilde satabilirisiniz.
  • İnternetinize kullanıcı adı ve parola koyabilirsiniz.

Bodrum bölgesinde hotspot sistemlerinde yasaya en uygun sistemi ve yazılımı biz kurmaktayız. Kurmuş olduğunuz her hotspot sistemi kayıt alsa dahi uygunluk testinden geçirilmelidir.

Değiştirilemeyen zaman damgası ile alınıyor olması gerekmektedir.